Janó úttörőcsapat titkári élményeit mindjárt meglátjátok a videón, de hadd meséljek előbb egy kicsit a volt tulajdonosáról, Brázay Kálmánról, mert az ő története még a kastélyánál is érdekesebb. Brázay (Brazovics) Kálmán a kor reklámguruja volt. Olyan módszereket alkalmazott 120 évvel ezelőtt, amelyek még ma is ott vannak a reklámpalettán: ismert embereknek küldött termékeket, plakátpályázatot hirdetett, képzőművészekkel terveztetett címkéket, cédulákat, újsághirdetéseket, sőt, még PR cikkeket is eljuttatott a lapoknak.
A kis Brázay okos és szorgalmas gyerek volt. 13 évesen fűszeresinasnak állt, a pénzből pedig világot látott és nyelveket tanult. Mire felnőtt ifjúként hazatért, már komoly külföldi kapcsolatokkal rendelkezett, és ennek révén Múzeum körúti boltjában kiváló gyarmatárut, kávét, teát, rumot és likőröket árult.
A legnagyobb dobása mégis az általa kikevert sósborszesz volt. Ez valójában sós víz, illatos növényi olajok, és égetett szesz keveréke. Külföldi tanulmányútja során látott hasonlót Franciaországban, majd itthon elkészítette a saját változatát. A Brázay-féle sósborszesz hamarosan olyan népszerű lett, hogy nem győztek eleget gyártani belőle. Ott volt minden háztartásban, és kapható volt a legkisebb falusi szatócsboltban is.
Brázay ismert embereknek küldött belőle, a köszönőleveleiket pedig továbbította a napilapoknak. Így esett például, hogy az akkor már emigrációban élő Kossuth Lajos levele, melyben a sósborszesz megromlott látására gyakorolt áldásos hatásait ecsetelte, minden hazai napilapban megjelent. De kiváló csodaszerként írt róla Jókai, Mikszáth és Benedek Elek is.
Mint sikeres kereskedő, Brázay a kor legnagyobb adófizetői közé tartozott, és számos társadalmi feladatot vállalt. Magánemberként a barátaival szövetkezve titokban segítette Kossuthot. Az emigrációban élő idős Kossuth igen önérzetes ember volt, nem fogadta el a támogatást Brázaytól, így azt Kálmán és barátai az Atheneumnak fizették be, ahonnan szerzői honoráriumként továbbították a pénzt Kossuthnak.
A sósborszesz gyáros pellérdi kastélyában később a falu általános iskolája működött. 1992-ben az önkormányzat felújíttatta, beépítették a tetőteret is, majd néhány évvel később az iskolát egy huszárvágással teljesen új épületbe költöztették. Azóta ott áll üresen, de amennyire tudják, gondját viselik. Igen takaros és jó állapotban lévő épület a hasonló korú hazai kúriákhoz képest, úgyhogy ha valaki kastélyt szeretne venni, 88 millióért megveheti Brázayét is, mert az önkormányzat évek óta árulja.
Itt pedig Janó kalandjai, úttörőcsapat titkárként:
Segítsetek bejutni az ötvenbe!
Pengeélen táncolunk a blogversernyben, és folyton ötven- vagy hatvan valahanyadikak vagyunk a toplistán. Már ez is felülmúlja az előzetes várakozásainkat, hisz több mint 300-an vannak a versenyben, úgyhogy köszönjük szépen minden szavazónknak. Ettől viszont vérszemet kaptunk, úgyhogy kérlek, ha még nem szavaztatok, szavazzatok ránk, és segítsetek hozzájutni néhány további plusszponthoz, azzal, hogy megkéritek a barátotokat, barátnőtöket, férjeteket, feleségeteket, diákokat, szüleiteket, vagy akit nem restelltek, hogy szavazzanak ők is ránk itt.
0 megjegyzés:
Megjegyzés küldése