Ezek a képeket pár napja készítettem a Mecsekben, Püspökszentlászlón. Ha mostanában mentek kirándulni, az ország több pontján is találkozhattok nedves réteken, legelőkön a védett őszi kikericcsel, amely hasonlít a kertből jól ismert kora tavasszal nyíló krókuszokhoz. Tavaly mi a balatoni bicikliút mellett találtunk.
Az őszi kikerics egy roppant érdekes vadvirág: finom, halványlila, törékeny kis liliomféle, halálos méreggel a belsejében. Méreganyaga a colhicin, ami nagy mennyiségben fogyasztva igen csúf, fulladásos halált okozhat. Először csak kiszárad az ember szája, csökken a vérnyomása, majd fokozatosan lebénul, és a mérgezés 2.-3. napján beáll a halál keringési és légzési elégtelenség miatt. A régiek szerint még ennél is gyorsabb. Úgy gondolták, „… hogy a gumójától még aznap meg kell halni…” – legalábbis ezt jegyezték fel róla a Pallas nagy lexikonban száz egynéhány évvel ezelőtt.
Nyelvészeknek a növény latin neve is igazi csemege: Colhicum autumnale. A második szó - gondolom kitaláltátok - az őszi virágzásra utal, az első pedig állítólag Kolchis, az ókori méregkeverők városának nevéből származik, ahol az örök fiatalság csodaszerét keresték.
Colhicinnel egyébként kísérleteznek a rákkutatásban is, mert gátolja a sejtosztódást, de Dr. House-nak is volt colhicin mérgezett páciense, egy fiatal srác, akinek Extasy-val jutott az anyag a szervezetébe. Akit érdekel az esetleírás, az itt megtalálja.
Búcsúzóul pedig egy irodalmi érdekesség: Arany János erről a növényről nevezte el kései versciklusát őszikéknek.
Könyvem címe "Őszikék",
Tudd meg: e néven virágok
Vannak ősszel, és -- csibék.
Fotó:wikiről |
0 megjegyzés:
Megjegyzés küldése